string(22) "RADY MIEJSKIEJ ŁASIN" string(22) "RADY MIEJSKIEJ ŁASIN"

Uchwała nr X/50/2015RADY MIEJSKIEJ ŁASINz dnia 24 czerwca 2015w sprawie określenia zasad zbywania, wydzierżawiania, wynajmowania, użytkowania oraz użyczania aktywów trwałych Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. Macieja z Miechowa w Łasinie Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2013 r., poz.594 z późn. zm. )) art. 54 ust 2 i 3 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2015 r., poz. 618) uchwala się, co następuje:

Uchwała nr X/50/2015
RADY MIEJSKIEJ ŁASIN
z dnia 24 czerwca 2015


w sprawie określenia zasad zbywania, wydzierżawiania, wynajmowania, użytkowania oraz użyczania aktywów trwałych Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. Macieja z Miechowa w Łasinie

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2013 r., poz.594 z późn. zm. )) art. 54 ust 2 i 3 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2015 r., poz. 618) uchwala się, co następuje:


Rozdział 1
Postanowienia Ogólne

§ 1. Uchwała określa zasady zbycia, oddania w dzierżawę, najem użytkowanie oraz użyczenie aktywów trwałych, w rozumieniu przepisów o rachunkowości przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. Macieja z Miechowa w Łasinie, dla którego funkcję podmiotu tworzącego pełni Rada Miejska w Łasinie.

§ 2. Użyte w uchwale określenia oznaczają:
1)   rada społeczna – Rada Społeczna SPZOZ w Łasinie;
2)   rada miejska – Rada Miejska Łasin;
3)   spzoz – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łasinie;
4)   kierownik – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łasinie;
5)   gmina – Miasto i Gmina Łasin;
6)   burmistrz - Burmistrz Miasta i Gminy Łasin;
7)   wartość rynkowa aktywu trwałego – wartość ustalana przez kierownika z należytą starannością,   na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia oraz popytu na nie;
8)   równowartość kwoty wyrażonej w euro – kwota obliczona w złotych na podstawie średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski obowiązująca na dzień ustalenia wartości rynkowej aktywu trwałego;
9)   aktyw trwały o znacznej wartości – aktyw trwały o wartości przekraczającej równowartość w złotych 6 000 euro.

§ 3. 1. Zbycie, oddanie w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie aktywów trwałych spzoz może być dokonane wyłącznie zgodnie z zasadami prawidłowej i efektywnej gospodarki oraz winno być każdorazowo poprzedzone szczegółową analizą ekonomiczną.
     2. Zbycie, oddanie w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie aktywów trwałych spzoz nie może ograniczyć lub wyłączyć możliwości realizacji jego zadań statutowych oraz w jakikolwiek sposób wpływać negatywnie na standard oraz dostępność realizowanych świadczeń opieki zdrowotnej.

§ 4. Zbycie, oddanie w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie aktywów trwałych spzoz nie może być dokonane na rzecz:
1)   kierownika spzoz, jego zastępcy oraz głównego księgowego;
2)   małżonka, osób wymienionych w pkt 1 oraz pozostających z nimi w stosunku pokrewieństwa albo powinowactwa do trzeciego stopnia, albo pozostających z nimi w takim stosunku prawnym lub faktycznym, który mógłby budzić wątpliwości, co do ich bezstronności.

§ 5. Umowę mającą na celu zbycie, oddanie w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie aktywów trwałych spzoz sporządza się w formie pisemnej chyba, że ustawa zastrzega dla takiej czynności prawnej inną formę szczególną.

§ 6. Spzoz jest zobowiązany prowadzić odrębne rejestry:
1) zbytych aktywów trwałych;
2) aktywów trwałych oddanych w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie.

Rozdział 2
Zasady zbywania aktywów trwałych

§ 7. 1. Aktywa trwałe mogą zostać zbyte za zgodą burmistrza w przypadku:
1)   uznania ich za zbędne dla realizacji celów statutowych spzoz;
2)   po upływie okresu ich amortyzacji.
            2. Za zbędne dla spzoz mogą być uznane aktywa trwałe, które:
1)   nie będą wykorzystywane przez spzoz w najbliższych dwunastu miesiącach albo wykorzystywane są sporadycznie;
2)   nie spełniają niezbędnych standardów technicznych, co w szczególności uniemożliwia uzyskanie pożądanych efektów;
3)   nie nadają się do dalszej eksploatacji z uwagi na zły stan techniczny potwierdzony opinią rzeczoznawcy lub podmiotów posiadających stosowne kwalifikacje, a ich naprawa byłaby ekonomicznie nieuzasadniona.

§ 8. 1. Kierownik spzoz przygotowuje wykaz aktywów trwałych przeznaczonych do zbycia i przedkłada go burmistrzowi, wraz z wnioskiem i pisemnym uzasadnieniem oraz opinią rady społecznej w celu uzyskania zgody na ich zbycie zgodnie z § 7 ust 1.
2. W wykazie, o którym mowa w ust. 1, podaje się:
1)   oznaczenie poszczególnych aktywów trwałych;
2)   rok produkcji;
3)   wartość początkową (brutto);
4)   wartość księgową netto;
5)   wartość rynkową, a jeżeli wartości rynkowej nie można ustalić wartość szacunkową rozumianą, jako wartość odtworzeniową pomniejszoną o stopień zużycia;
6)   informacje o przewidywanym przeznaczeniu środków uzyskanych z tytułu zbycia aktywów trwałych.
3. Zbycie aktywów trwałych o jednostkowej wartości rynkowej nie przekraczającej równowartości w złotych 1000 euro nie wymaga opinii rady społecznej.
4. Zbycie aktywów trwałych o znacznej jednostkowej wartości rynkowej wymaga zgody rady miejskiej.

§ 9. 1. Zbycie aktywów trwałych następuje na podstawie umowy sprzedaży zawartej w trybie:
1)   przetargu nieograniczonego;
2)   przetargu ograniczonego do podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych;
3)   bezprzetargowym, gdy nie dojdzie do zbycia aktywów trwałych po dwukrotnym zastosowaniu trybu określonego w pkt 1 lub 2;
4) aukcji elektronicznej.
2. Przetarg, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, przeprowadza się w formie pisemnej, na zasadach określonych przepisami Kodeksu cywilnego.
3. Kierownik spzoz określa warunki przetargu oraz dokonuje wyboru jednego z trybów określonych w ust. 1 pkt 1 albo 2.



4. Cena wywoławcza poszczególnych aktywów trwałych przeznaczonych do zbycia w drodze przetargu nie może być niższa niż ich wartość księgowa netto i jednocześnie nie niższa niż aktualna wartość rynkowa, a jeżeli wartości rynkowej nie można ustalić – wartość szacunkowa. W sytuacji, o której mowa w ust. 1 pkt 3 w szczególnych i wyjątkowych przypadkach kierownik spzoz może obniżyć cenę, nie więcej jednak niż o 50%, o ile nie jest to sprzeczne z zasadami gospodarności, rzetelności i celowości.
5. Ogłoszenie o przetargu wywiesza się na okres nie krótszy niż 14 dni, na tablicy ogłoszeń w siedzibie spzoz, jeżeli jednostkowa wartość rynkowa aktywów trwałych nie przekracza kwoty wskazanej w § 8 ust. 3.
6. Ogłoszenie o przetargu wywiesza się na okres nie krótszy niż 14 dni, na tablicy ogłoszeń w siedzibie spzoz oraz zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej, jeżeli jednostkowa wartość rynkowa aktywów trwałych przekracza kwotę wskazaną w § 8 ust. 3.
7. Warunkiem przystąpienia do przetargu jest wniesienie wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej sprzedanego aktywu trwałego.
8. Wadium wnosi się wyłącznie w pieniądzu.
9. Wadium złożone przez oferentów, których oferty nie zostały wybrane lub zostały odrzucone, zwraca się w terminie 7 dni, odpowiednio od dnia dokonania wyboru lub odrzucenia oferty.
10. Wadium złożone przez nabywcę zalicza się na poczet ceny.
11. Wadium nie podlega zwrotowi w przypadku, gdy oferent, który wygrał przetarg, uchyli się     od zawarcia umowy sprzedaży.
12. Przetarg przeprowadza komisja przetargowa, powołana przez kierownika spzoz w składzie,    co najmniej trzyosobowym.
13. W przetargu, jako oferenci, poza osobami wymienionymi w § 4, nie mogą uczestniczyć:
1)   członkowie komisji przetargowej, osoby prowadzące przetarg lub wykonujące inne czynności związane z przetargiem;
2)   małżonek, krewni albo powinowaci do trzeciego stopnia osób wymienionych w pkt 1 oraz osoby pozostające z osobami wymienionymi w pkt 1 w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że mogłoby to budzić wątpliwości, co do ich bezstronności.

§ 10. Wymogu przeprowadzenia przetargu nie stosuje się w przypadku zbywania aktywów trwałych spzoz, na podstawie umowy sprzedaży, na rzecz jednostek organizacyjnych gminy oraz jeśli jednostkowa wartość rynkowa aktywu trwałego nie przekracza równowartości w złotych 300 euro.

§ 11. 1. Aktywa trwałe spzoz mogą być darowane na rzecz jednostek organizacyjnych gminy, a w dalszej kolejności na rzecz organizacji pożytku publicznego realizujących na terenie gminy zadania z zakresu ochrony zdrowia w przypadku, gdy nie dojdzie do ich zbycia w trybie określonym w § 9 ust. 1.
2. Kierownik spzoz przygotowuje wykaz aktywów trwałych przeznaczonych do nieodpłatnego zbycia i przedkłada go wraz z wnioskiem i pisemnym uzasadnieniem oraz opinią rady społecznej burmistrzowi w celu uzyskania zgody na nieodpłatne zbycie.
3. W wykazie, o którym mowa w ust. 2 podaje się:
1)   oznaczenie poszczególnych aktywów trwałych;
2)   rok produkcji;
3)   wartość początkową (brutto);
4)   wartość księgową netto;
5)   wartość rynkową, a jeżeli wartości rynkowej nie można ustalić – wartość szacunkową, jako wartość odtworzeniową pomniejszoną o stopień zużycia;
6) nazwę podmiotu, który przyjmie darowiznę.

Rozdział 3
Zasady oddania aktywów trwałych w dzierżawę oraz najem

§ 12. 1. Do oddania w najem lub dzierżawę składnika rzeczowego majątku ruchomego spzoz stosuje się odpowiednio przepisy § 8 i § 9.
2. Wydzierżawienie i wynajem aktywów trwałych spzoz na okres powyżej pięciu lat bądź zawarcie z tym samym podmiotem w trybie bezprzetargowym kolejnej umowy po umowie zawartej na okres powyżej pięciu lat wymaga zgody rady miejskiej.

Rozdział 4
Zasady oddania aktywów trwałych w użytkowanie

§ 13. 1. Aktywa trwałe spzoz mogą być oddane w użytkowanie jedynie wówczas, gdy zamierzony cel nie może być osiągnięty poprzez zawarcie umowy dzierżawy albo najmu.
2. Oddanie w użytkowanie może nastąpić wyłącznie za odpłatnością.

§ 14. Aktywa trwałe spzoz mogą być oddane w użytkowanie jedynie po uzyskaniu opinii rady społecznej oraz zgody rady miejskiej.

Rozdział 5
Zasady oddania aktywów trwałych w użyczenie

§ 15. Aktywa trwałe spzoz mogą być oddane w użyczenie jedynie na rzecz, publicznych jednostek ochrony zdrowia, jednostek organizacyjnych gminy, albo organizacji pożytku publicznego realizujących na terenie gminy zadania z zakresu ochrony zdrowia.

§ 16. Aktywa trwałe spzoz mogą być oddane w użyczenie jedynie po uzyskaniu uprzedniej opinii rady społecznej oraz zgody rady miejskiej.

§ 17. Oddanie aktywów trwałych spzoz w użyczenie gminie następuje wyłącznie na realizację zadań własnych gminy, na wniosek burmistrza gminy bez obowiązku uzyskania opinii rady społecznej i zgody rady miejskiej.

Rozdział 6
Postanowienia końcowe

§ 18. Traci moc uchwała nr XXIII/141/2000 Rady Miasta i Gminy w Łasinie z dnia 22 września 2000 r. w sprawie zbywania, wydzierżawiania i wynajmowania majątku trwałego oraz dokonywania zakupu i przyjmowania darowizny aparatury i sprzętu medycznego przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. Macieja z Miechowa w Łasinie.

§ 19. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Łasin.

§ 20. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

metryczka


Opublikował: Bartosz Żmuda (30 czerwca 2015, 14:40:08)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1402